Pár minút pred začiatkom sú obyčajne všetci študenti, dokonca aj tí, ktorým na tom zvyčajne nezáleží, nastúpení pred triedou, nervózne pozerajú do poznámok alebo smartfónov a predbiehajú sa, kto bude pri dverách, čo najbližšie, aby sa mu podarilo obsadiť si čo najvhodnejšie miesto na prípadné opisovanie. Vedci zistili, že práve svojvoľný výber miesta, zvyšuje pokušenie študentov a teda i pravdepodobnosť, že študenti sa rozhodnú podvádzať. Môže za to oportunistické správanie.
Oportunistické správanie je určitý druh správania, ktoré je motivované maximalnym využitím príležtostí bez ohľadu na etickosť a všeobecné princípy. Pri taktomto druhu správania sa pravdepodobnosť nečestného správania, ako aj pokušenie, výrazne zvyšuje. Inými slovami, pokiaľ by si študenti museli sadnúť na miesto náhodne určené vyučujúcim pravdepodobnosť, že by sa rozhodli riskovať a na teste by podvádzali, by sa značne znížila.
Muži sú vo všeobecnosti tými, ktorí majú na základe vedeckých zistení vyššiu pravdepodobnosť k podvádzaniu a nečestnému správaniu. V tomto prípade študenti podvádzajú rovnako, ako študentky.
Autor: Daniela Obsitnikova
Zdroje:
Pate, J. (2018). Temptation and cheating behavior: Experimental evidence. Journal of Economic Psychology, vol. 67, 135-148
Bucciol, A., & Piovesan, M. (2011). Luck or cheating? A field experiment on honesty with children. Journal of Economic Psychology, 32, 73–78.
Cappelen, A., Sorensen, E., & Tungodden, B. (2013). When do we lie? Journal of Economic Behavior and Organization, 93, 258–265.
IMAGE FROM ISTOCK
Komentáre
Zverejnenie komentára