Motivácia je jednou zo základných tém psychológie. Hovoríme o nej ako o hybnej sile jedinca. Je to pohnútka alebo popud niečo urobiť, niečo vykonať. Motiváciu definujeme podľa Plhákovej (2003) ako súhrn všetkých intrapsychických dynamických síl alebo motívov, ktoré spravidla aktivizujú a organizujú správanie a prežívanie s cieľom zmeniť existujúcu neuspokojivú situáciu, alebo k dosiahnutiu niečoho pozitívneho. Motiváciu rozdeľujeme na vonkajšiu a vnútornú. Delí sa podľa toho, či odmena za skutok je viditeľná alebo nie.
Zo školského prostredia to poznáme pod výrokmi ako "učil som sa na písomku, lebo rodičia mi sľúbili, že pôjdeme na zmrzlinu; dajú mi lepšie vreckové alebo za odmenu môžem byť dlhšie vonku". Naopak vnútorná motivácia je hybná sila, ktorá aktivizuje správanie žiaka teda, že sa učí na test kvôli sebe, kvôli vlastným výsledkom. Žiak sa proste rozhodol dostať najlepšiu známku, a tak sa rozhodne obetovať efektívne čas na prípravu, aby sa mu to podarilo. Z tohto rozdelenia je evidentné, pod ktorou motiváciu žiak je schopný dlhodobo dosahovať dobré známky.
Presuňme sa však o pár rokov neskôr, a teda na pracovisko. Na pracovisku by sme povedali, že je to veľmi podobné. Vonkajšou motiváciou môže byť vyšší plat, povýšenie, odmeny za efektívnu prácu alebo rôzne benefity. Keďže peniaze sú primárnym motívom práce u väčšiny ľudí, osobne nepovažujem vonkajšiu motiváciu za zlú, ale skôr to vnímam ako príjemné spestrenie aj tak každodennej práce. Však kto by sa nepotešil extra výplate alebo povýšeniu? Na druhej strane je tu motivácia vnútorná. Medzi jej prejavy na pracovisku patrí: pochvala, spätná väzba vzhľadom k práci, slovné ocenenie. Keďže vnútorná motivácia bola bohate preskúmaná, autori v štúdii (Kuvaas et al., 2017) ju opisujú ako tú motiváciu, za ktorú netreba platiť. Títo autori tiež spomínajú, že neexistuje jednoznačná hranica medzi vonkajšou a vnútornou motiváciou. A akokoľvek sme motivovaní k niečomu, pravdepodobne to bude kombinácia oboch. V štúdii sa zamerali na skúmanie vonkajšej motivácie, pretože podľa slov autorov, tá ešte nebola poriadne preskúmaná.
V kontexte s pracovnou psychológiu je motivácia veľmi zaujímavý pojem. Máme motiváciu pracovať? Čo nás viedlo k tomu, aby sme si podali žiadosť o zamestnanie? Museli sme priložiť okrem štruktúrovaného životopisu aj motivačný list? Tam to väčšinou iba začína.
Lin, H (2007) posudzuje situáciu z iného pohľadu, z pohľadu zamestnávateľa. Motivujeme zamestnanca k výkonu, aby firma prosperovala? Vnútorného ho motivujeme dosahovať nehmotné výsledky príp. budovať značku firmy? Dávame svojmu zamestnancovi primeranú spätnú väzbu na jeho prácu: Podporujeme jeho potenciál? Ak ste odpovedali áno, zrejme ako zamestnávateľ robíte dostatočne veľa na to, aby sa Vám zamestnanec dlhšie ostal vo firme. Však ak to nebude robiť súčasný zamestnávateľ, ľahko sa stane, že to urobí iný.
Simona Romancová
Zoznam požitej literatúry:
Kuvaas, B., Buch, R., Weibel, A., Dysvik, A., & Nerstad, C. G. (2017). Do intrinsic and extrinsic motivation relate differently to employee outcomes? Journal of Economic Psychology,61, 244-258. doi:10.1016/j.joep.2017.05.004
Lin, H. (2007). Effects of extrinsic and intrinsic motivation on employee knowledge sharing intentions. Journal of Information Science, 33(2), 135-149. doi:10.1177/0165551506068174
Plhaková, A (2003). Učebnice obecné psychologie. Academia, Praha, ISBN 978-80-200-1499-3
Odkaz na zdroj použitého obrázku:
Komentáre
Zverejnenie komentára